Kuusikkopelaamisen tehopäivät valmistavat D-, C- ja B-ikäisiä Power Cupiin 24.5.-25.5.
PuMa-Volley ryJulkaistu: 09.05.2025 14.17

Kuusikkopelaamisen tehopäivät valmistavat D-, C- ja B-ikäisiä Power Cupiin 24.5.-25.5.

Kuva: Iiris Kotimäki

PuMa-Volley järjestää kaksi kuusikkopelin harjoitteluun tarkoitettua leiripäivää lauantaina 24.5. ja sunnuntaina 25.5. kaikille lentopalloileville lapsille ja nuorille. Leirit toimivat muun muassa erinomaisesti Power Cupiin valmistautumisessa.

Lauantain leiripäivä on tarkoitettu lähinnä D-ikäisille, jotka ovat joko jo aloitelleet kuusikkopelaamisen harjoittelua tai vasta aloittamassa. Pelipaikkojen läpikäymisen lisäksi leirillä harjoitellaan kaikkia pelaamisessa tarvittavia perustekniikoita. Leirin vetävät seurapäällikkö Satu Lehto ja D-poikien valmentaja Janne Lähteenmäki.

Sunnuntaina kehitetään C- ja B-ikäisiä pelaajia, jotka ovat jo pelanneet isolla kentällä. Leiri tarjoaa loistavan mahdollisuuden hioa kuusikkopelaamisen saloja ja kehittää pelissä tarvittavia teknisiä taitoja kokeneiden valmentajien johdolla. Leirin vetäjinä toimivat seurapäällikkö Satu Lehto ja C-poikien valmentaja Jani Nurmi, joiden johdolla pureudutaan niin vastaanottohyökkäyksiin kuin puolustuspaikkoihinkin – unohtamatta tietenkään pelaamista.

Katso tarkemmat leirikohtaiset tiedot alta ja ilmoittaudu linkeistä. Tule mukaan kehittämään pelinlukua, rytmiä ja rooleja – ja samalla saat varmuutta Power Cupia varten!

1. Leiri D-ikäisille:

📅 Aika: Lauantai 24.5. klo 9.30–15
📍 Paikka: Viikin normaalikoulu, Kevätkatu 2
🎯 Kenelle: D-ikäiset
🔶Hinta: 35 euroa/PuMan pelaajat ja 45 euroa/ei-PuMassa pelaava
👉Ilmoittaudu tästä

Leirin ohjelmassa:

9.30-12.00 Pelipaikat ja vastaanottohyökkäys
12.00-12.30 Evästauko (omat eväät mukaan)
12.30-15.00 Pelipaikat, puolustus ja jatkohyökkäys

2. Leiri C- ja B-ikäisille:

📅 Aika: Sunnuntai 25.5. klo 9.30–15
📍 Paikka: Viikin normaalikoulu, Kevätkatu 2
🎯 Kenelle: C- ja B-ikäiset isolla kentällä pelanneet pelaajat
🔶Hinta: 35 euroa/PuMan pelaajat ja 45 euroa/ei-PuMassa pelaava
👉Ilmoittaudu tästä

Leirin ohjelmassa:

klo 9.30–12.00: Vastaanottohyökkäykset eri variaatioineen + pelaamista
klo 12.00–12.30: Evästauko (omat eväät mukaan)
klo 12.30–15.00: Puolustuspaikat, jatkopallohyökkäys + pelaamista

Lisätietoja: satu.lehto@puma-volley.fi, 050 595 6163

Harjoituspäivien pääohjaajana toimii seurapäällikkö Satu Lehto, jolla on monipuolinen kokemus niin lentopallovalmentajana kuin kouluttajana. Hän on työskennellyt nuorten pelaajien, huipputason urheilijoiden ja valmentajien kehittämisen parissa. Lehdolla on pitkä kokemus muun muassa Suomen maajoukkueiden kanssa työskentelystä. Seuratasolla Lehto on valmentanut niin tyttöjä, poikia, naisia kuin miehiä. Hänellä on valmentajan ammattitutkinto, ja tällä hetkellä Lehto valmentaa useita eri-ikäisiä pumalaisia.