
D-tyttöjen ryhmä muodostuu 2013-2014 syntyneistä tytöistä. Moni pelaajista tulee edellisen kauden lentopallokoulusta tai nousee D-ikään E-tytöistä.
Ryhmä harjoittelee kaksi kertaa viikossa maanantaisin klo 19-21 ja perjantaisin klo 17-19 Viikin Norssilla osoitteessa Kevätkatu 2. Lokakuussa tulossa harjoitukset myös torstaisin klo 17-19.
Tavoitteena on kehittää perustekniikkaa, liikkumisvalmiuksia, pelitaitoja ja tukea yksilöllisesti kehittyviä pelaajia. Valmennustiimi koostuu nuorista valmentajista ja päävastuussa toimii aikuisvalmentajana Antti Härkönen.
Ryhmästä pelataan D-tyttöjen sarjoja eli pienen kentän kolmella joukkueella:
Huom! D-sarjasäännöissä uutena on ns. TripleBall, jonka tavoitteena on edistää parempaa taitojen kehittymistä, osallistumista, merkityksellistä kilpailua ja sitä kautta hauskanpitoa.
Syksyn aikana katsotaan, lähdetäänkö pelaamaa D6vs6-sarjaa eli ison kentän peliä.
Yhteyshenkilö: PuMan valmennusvastaava jouni.lind@saunalahti.fi p. 050 521 3305
Joukkueenjohtajat
Kati Seppälä, Jenni Raninen ja Petra Honkala
Valmentajat
Antti Härkönen, Arina Mironova, Iris Korhonen ja Minttu Vapalo
| 05.09.2025 18.34 | D tyttöjen säännöt |
| 19.12.2020 21.03 | Tervetuloa D-tyttöjen sivuille |